Biography

Author Picture

Mustafa Halit Umar

M. Halit Umar

M. Halit Umar, 1943 yılında, Ege’nin tütüncülüğüyle ünlü küçük bir kasabası olan Akhisar’da dünyaya geldi. İlk ve ortokulu orada bitirdi. Lise eğitimi için annesiyle beraber Balıkesir’e gitti. Nakil nedeniyle Manisa Lisesi’nden mezun oldu. 1966’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni, hemen arkasından askerlik görevini bitirerek Tepeköy’de pratisyen hekimliğe başladı. Kısa bir süre sonra, 1969 nisanında, yurtdışında uzmanlık ve doktora çalışması yapmak amacıyla ‘bir süreliğine’ diyerek Hollanda’ya gitti ama iki kez inatla denemesine karşın, bir daha gerçek anlamda yurduna geri dönemedi.

Rotterdam Erasmus Üniversitesi Patoloji Uzmanlığı ve Bilim Doktorası diplomalarını aldı. Rotterdam’da değişik hastanelerde çalıştı. Meslek yaşamını araştırmacı olarak tamamladı. Birçok bilimsel makale ve kitaplar yayınladı, ya da bunlara yazar olarak katıldı.

2001 yılında ANAFİLYA (Ana Sevgisi) adında bir WEB sitesini yayına açtı. Bundan sonra daha yoğun ve ciddi olarak edebi alanda çalışmalara yöneldi. Anılarda Yaşamak adlı kitabının ardından, anı-öykülerinden ve şiirlerinden yaptığı seçkiler Martılar Mavi Uçar adlı bu kitabı oluşturdu.

Rotterdam’da yaşıyor; Hollanda’da doğan Ebru, Arzu ve Melis adlı güzellerin babasıdır. Hollanda ikinci vatanı; Türkiye, daima özleyeceği ana toprağı; Türkçe, anasından aldığı değerli armağanıdır. ‘Yaşam’ denen tiyatronun son perdesindeki amacı, Türk dilini doğru bir biçimde örneklerle tanıtmaktır. Anafilya Türkçe Edebiyat, Kültür ve Sanat Sitesi ve elinizdeki bu yapıt, Martılar Mavi Uçar, bu ülküye giden yolun üzerindeki, sizlerle paylaştığı ürünleridir.