Biography

Author Picture

Aynullah Akça

Aynullah Akça, 1952 yılında Ağabey köyünde doğdu. İlkokulu o zamanlar Kars’a bağlı olan Tuzluca kazasında bitirdi. Ortaöğretimine Ankara’da devam etti. Daha lise yıllarında gençlik hareketlerine aktif olarak katıldı.
Mayıs 1972’de, haklarında verilen idam kararları kesinleşen Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın serbest bırakılmaları için THY’ye bağlı bir BOING 707 uçağını üç arkadaşıyla birlikte Bulgaristan’a kaçırdılar. Uçağı Sofya Havaalanı’nda içindeki yolcularla birlikte 36 saat rehin tuttular. Ancak istekleri kabul edilmeyince, yolcuları serbest bırakıp uçağı terk etmek zorunda kaldılar.
Akça, bu eylemden dolayı Bulgaristan’da 3 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi. Hapisten çıktıktan sonra, o zamanki adıyla “Karl Marx Yüksek Ekonomi Enstitüsü’nde” ulusal ekonomi okudu. Daha sonra aynı enstitüde lisansüstü öğrenim gördü. Öğretim üyesi ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.
Aynullah Akça, Ağustos 1989’da İsveç’e iltica etti. Burada geçici işlerde çalıştı. Demiryolu işçiliği, aşçı yardımcılığı, kasaplık ve şarküteri işçiliği çalıştığı işlerden yalnızca birkaçıdır. Son 12 yıl özel güvenlik elemanı olarak çalıştı ve 2017’de emekli oldu.
“Matos Kişinin Hayatından Seçilmiş Üç Mayıs Günü” Aynullah Akça’nın 3 ayrı kitap olarak tasarladığı fantezi türünde bir roman çalışmasıdır. Elinizdeki “Birinci Gün” üçlünün ilk kitabıdır. Daha önce yazarın, anılarından oluşan “Bir Hava Korsanının Anıları” adlı yapıtı ayınlanmıştır.
Aynullah Akça, evli ve üç çocuk babasıdır. Yaşamını yurtdışında sürdürmektedir.