F. Scott Fitzgerald

F. Scott Fitzgerald

Francis Scott Key Fitzgerald (24 Eylül 1896; St. Paul, Minnesota’da doğdu. 21 Aralık 1940’ta Hollywood’da öldü.). İrlanda asıllı ailesi Amerika’nın tanınmış ve zengin ailelerindendir. Küçük yaşlarda yazmaya başlayan yazar, Princeton Üniversitesi’nde başladığı öğrenimini tamamlamadan orduya katıldı. I. Dünya Savaşı’nın sonlanması nedeniyle ordudan ayrılan Fitzgerald gazetecilik yaparak yaşamını sürdürdü. Sonra reklamcılığa başladı. İş hayatında pek başarılı olamayınca gazetelere kısa öyküler yazarak geçimini sağladı.
İlk romanı Cennetin Bu Tarafı (This Side of Paradise ) 1920’de Scribner’s tarafından yayımlandı ve büyük başarı elde edince diğer romanları da arka arkaya yayınlandı. Kazancının artmasıyla kendini eğlence hayatına kaptırınca sağlığı bozuldu. Zaman içerisinde şöhretini git gide kaybeden F. Scott Fitzgerald, ruhsal bunalım içinde ve hayata küskün olarak 21 Aralık 1940 yılında Hollywood’da yaşamını yitirdi.
Kırk dört yaşında yaşamını yitiren Fitzgerald’ı çağdaşı diğer yazarlardan ayıran en büyük özelliği; kendi içinde iki karşıt görüşü veya duyguyu aynı anda barındırabilmesiydi.
Fitzgerald, eserlerinde çoğunlukla “Gürültülü Yirmiler-1920’ler-”i konu alan ve Gertrude Stein’ın deyimiyle “Kayıp Nesil” olarak adlandırılan Amerikalı yazarlar kuşağının en tanınmış ve yetenekli yazarıdır. İlk baskısı 1925’te gerçekleşen Muhteşem Gatsby de onun en tanınmış yapıtıdır.
Yapıtları:
Cennetin Bu Tarafı (This Side of Paradise-1920)
Güzel ve Lanetlenmiş (The Beautiful and Damned-1922)
Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby-1925)
Geceler Tatlıdır (Tender is the Night-1934)
Son Düş (The Love of the Last Tycoon-1940)
Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button-1922)
Delirmek (The Crack-up -kısa hikâye, 1923).

Osman Adıgüzel

24/03/2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir