Muhteşem Gatsby F. Scott Fitzgerald
Muhteşem Gatsby F. Scott Fitzgerald
Back Cover
Stok kodu: 978-605-70087-4-9 Kategoriler: Etiketler:

Description

F. Scott Fitzgerald, Muhteşem Gatsby adlı romanında bize Birinci Dünya Savaşı sonrası Amerika’nın yeryüzünden ve gökyüzünden görüntülerini anlatıyor. Fakat bu öyle alışılagel¬miş Amerika’yı öven bir anlatı değil. Romanda karakterlerin yaşadığı Doğu Egg (East Egg) ve Batı Egg (West Egg)’de aileden kalma zenginliklere sahip olanlarla, başka yollardan zengin olanların yaşamları iğneli bir dille ve eleştirel bir gözlem gücüyle okuyucuya anlatılmaktadır. Bu iki semtte yaşayanlar çok yakın olmalarına karşın dünyanın öteki yüzlerinde yaşıyorlarmış kadar birbiri¬ne uzaktadırlar. Fakat her iki kesimin ortak olarak gördüğü rüya “Büyük Amerikan rüyası”dır. İşte Fitzgerald bu romanın baş kahramanı sonradan görme zengin Bay Gatsby’nin ironik serzenişleriyle gerçekte o büyük sömürü rüyasının içinin tamamen boş olduğunu vurgulamaktadır.
Amerikan modern edebiyatının en önemli başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Muhteşem Gatsby, “kayıp kuşak” diye adlandırılan yazarlar kuşağının ve kendi deyimiyle “Jazz Çağı”nın ilk akla gelen ismi olan F.Scott Fitzgerald’ın da en tanınmış, hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiş yapıtıdır. Filmi de çok ödüllü olan Muhteşem Gastsby’nin ilk basımı doksan beş yıl önce gerçekleşmişti. Bu yıl Amerika’da kamu malı olarak ilan edilen ve orijinal baskısından Başak Tanyeri’nin titizlikle çevirdiği bu muhteşem yapıtı siz okuyucularımızla buluşturmaktan Elfene Dünya Yayıncılık olarak çok mutluyuz.
***
“Birini eleştirecek olduğunda,” demişti, “dünyadaki herkesin senin sahip olduğun üstünlüklere sahip olmadığını hatırla.”

***
“Bir insana dostluğumuzu o yaşarken göstermeyi öğrenmeliyiz, öldükten sonra değil.”

Book Details

Ağırlık 500 g
Çevirmen

Başak Tanyeri

Baskı Sayısı

1. Basım

Sayfa Sayısı

180

Yayın Tarihi

Nisan 2021

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Muhteşem Gatsby” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir